Na slovíčko s….

V této rubrice pro Vás budeme přinášet rozhovory s osobnostmi okresního, krajského či republikového fotbalu a sportu.

 

Na slovíčko s tiskovým mluvčím Bohemians 1905 Tomášem Mutínským –  16.1.2016

 

1. Tomáši, nyní jsem shlédnul video, kde jste byl hostem pořadu Fotbal Extra České televize, kde jste popisoval náplň vaší funkce. Přiznám se, že si občas stěžuji, že toho mám moc. Ale na počet vašich aktivit, by řekl můj synovec “ tak to je dost hustý“. Nemáte chuť občas z něčeho ubrat?
Také si říkám, že je to hustý J Ne, teď vážně. Má práce mne právě naplňuje z důvodu, že je tolik rozmanitá, že každý den není stejný, a i když toho mám někdy vážně hodně a práci nestíhám, nikdy nelituji! Vždy si mohu vybrat právě tu práci, která mi více sedí a baví mě. Určitě by mé nebavilo, kdybych každý den dělal to stejné, stál například u linky a osm hodin vytvářel stejnou aktivitu. Fotbal a má práce obzvlášť přináší každý den něco jiného a ráno se vždy těším do práce, co na mne zase čeká. A i když je toho vcelku hodně, baví mě to!
 
2. Je moc dobře, že jste i trenérem „prcků“, protože bych se rád zeptal na problém našeho klubíku. Představte si, že jste funkcionářem klubu v obci, která má 650 obyvatel a rád by jste dal dohromady alespoň jeden funkční mančaft mladší či starší přípravky. Co by jste dělal?
Zrovna trénování mládeže je jedna z funkcí, kterou jsem v této sezoně omezil, ale stále se snažím trenérům všech věkových kategorií na mládeži pomáhat a myslím si, že za půl roku jsem přehled ještě neztratil. Většinu svého trenérského života jsem působil v Bohemce, což je v porovnání s republikou celkem velký klub, ale své zkušenosti mám i z menšího pražského klubu. To se ale, podle mého názoru, nedá srovnat s klubem v obci s tolika obyvateli. Věřím, že to musí být velmi náročné a složit dohromady vůbec jeden funkční tým, natož třeba konkurenceschopný, to musí být velmi obtížné. Já osobně bych se ale vydal cestou zábavy. Troufám si tvrdit, že na této úrovni by se nemělo hrát za každou cenu na výsledek a tudíž, když dokážete místní děti, kluky i holky, namotivovat a dostat do nich chuť bavit se, sportovat a hrát fotbal, tak to bude ta správná cesta. Ale samozřejmě se to lehce napíše, ale o to obtížněji provádí. Budu ale držet palce!
 
3. Když přišel projekt Fotbalová (R)evoluce, zadával jsem našich pár hráčů do databáze do dvou hodin do rána a přemýšlel jsem jak to asi vypadá u velkých klubů, kteří mají několik družstev dorostu, žáků atd. Podílíte se i na těchto administrativních věcech? A jaký máte názor na tento projekt?
Osobně se přímo na administrativní práci a zadávání informací do systému nezabývám, ale jestli se ptáte na můj názor k projektu, tak musím psát jen optimisticky. Za mne palec nahoru! Od samého začátku projekt využívám ke své práci, narazili jsme s kolegy i na nějaké chybičky, které se postupem času vypilovaly a projekt je skvělý. Využívám konkrétně internetovou databázi se zápisy o utkání. Když totiž vyplňuji statistické údaje ze zápasů mládeže i A mužů, či z Juniorské ligy, informace naleznu velmi rychle a hlavně jsou správné a potvrzené! Mohu je tedy přepsat do naší databáze. Popřípadě když hledám informace o nějakém hráči z mládeže, všechno naleznu na internetových stránkách. Výborná věc!
 
4. Když už Vás mám u klávesnice – můžete mi říct, jak vlastně dopadla kauza se stadionem Bohemky? Musím přiznat, že mě opravdu pozitivně překvapil postoj radnice Prahy 10.
Nejenom, že nás v poslední době tíží kauza tří Bohemek a konkurzu, který snad míří po více než deseti letech ke konci, ale v poslední době se řešil právě i stadion. Většina týmů v české nejvyšší soutěži (i v té druhé) hraje na městském stadionu, tudíž je jejich účinkování v tomto prostoru levné, někdy i výnosné! Mám zkušenost i ze Slovenska, kde například trenčínskému klubu město hradilo i provoz, to znamená elektřinu, plyn, vodu apod. My jsme v Ďolíčku v pronájmu – stadion stále vlastní společnost, nikoliv město, či městská část – platíme tedy nájem, ale hradíme si samozřejmě i provoz. Ročně vynaložíme nemalý finanční obnos na provoz. V některých klubech se i do samotného provozu klubu angažuje město, či celý kraj! V Praze jsou v Synot lize čtyři kluby, na Praze 10 jsme rovnou dva! Ono se řekne Praha, ale možná i to nás lehce limituje. Postoj radnice Prahy 10 před volbami byl velmi slibný, alespoň pro nás. Měli jsme dokonce podepsanou smlouvu na 20 let za velmi výhodných podmínek. Nakonec to ale zatrhnul Magistrát. Od té doby se změnila radnice na našem městském obvodu, změnil se starosta, na Magistrátu hlavního města Prahy se mění „vláda“ dokonce podruhé. Když to shrnu, je to prostě jedna velká politika. Uvidíme, jak to nakonec dopadne. My jako klub ale uděláme vše proto, aby to skončilo úspěchem!
 
5. S tím souvisí má poslední otázka, jaké máte vztahy s úřadem místní části? Chodí starosta na Bohemku nebo na Slavii 🙂
V současné době je starostkou na naší městské části Praha 10 paní JUDr. Radmila Kleslová. Nevím, jestli chodí i do Edenu, ale v Ďolíčku již několikrát na zápase byla. Nyní v prosinci náš klub slavil 110 let na výročním plese v Národním domě na Vinohradech, který se konal i pod záštitou městské části, osobně byla přítomna právě i starostka paní Kleslová. Takže mohu říct, že komunikace mezi klubem a místním úřadem aktivně probíhá.